İngiltere’deki Orman ve Reggio Okullarına Ziyaretler -1

Öğretmenimizden İngiltere'deki Orman Okulları Gözlemleri

İngilizce öğretmenimiz İdil, yarıyıl tatili için gittiği İngiltere’de Reggio Inspired çocuk yuvaları ve orman okullarına yaptığı ziyaretlerden, çocuk merkezli okul olma üzerine bolca pratik bilgi ve gözlemlerle döndü. Renkli Orman’da bugünlerde yapılan toplantılarda İdil’in aktardığı bilgi ve deneyimler, ekibimizdeki heyecanı ve motivasyonu daha da artırıyor.

INTO THE WOODS

2014 yılında açılan, doğayla çevrili, duvar ve sınıfın olmadığı, Londra’nın kuzeyindeki Queens Orman’ında şehrin gürültüsünden uzaktaki Into The Woods orman okulunda çocuklar her türlü hava şartında açık havadalar, hayal güçlerini engellenmeden bolca serbest oyunla vakit geçiriyorlar. İdil’le yaptıkları sohbette okulun kurucusu Emma Shaw:

Londra’da çok orman okulu var ve hepsinde çok farklı uygulamalar görürsün. Çünkü aslında öğretmene ve öğretmenin neye öncelik verdiğine çok bağlı. Biz çocukların oynamasına zaman tanımaya öncelik veriyoruz. Kendi koyduğu engelleri aşmasına, özel oyunlarını yaratmasına.Yoga, ritim ve şarkı atölyeleri yapıyoruz. Daha fazla olsun istemiyoruz çünkü oyun zamanından çalmak istemiyoruz.

diyor.

LITTLE FOREST FOLK

İdil’in gittiği bir diğer okul Londra’da tam zamanlı işleyen ilk orman okullarından Little Forest Folk’un Fulham’daki merkezinde çocukların doğayla özgürce iletişim kurmaları ve desteklenen doğal meraklarının peşinde, kendi öğrenimlerini yönetebilir olmaları öncelikli.

Orman okulu hareketinden oldukça etkilenen Little Forest Folk – Fulham’ın yöneticisi Marlon ayrıca Danimarka’da Steiner eğitimeni eğitimi de alıyor. Ana akım okullarda bir süre çalıştıktan sonra aldığı eğitim ve inandığı felsefeyle uyumlu olan Little Forest Folk’ta öğretmenlik yapmaya başlayan Marlon, yarattıkları öğrenme ortamı hakkında:

Sürdürülebilir bir öğrenmenin gerçekleşmesi için ormanda tüm günü geçirmek önemli. Burada tüm ihtiyaçları var ve uygun giyindikleri sürece mutlular, biz de mutluyuz.

Bazen bir öğrenme alanı oluşturuyoruz ve çocuklar hiç ilgilenmiyor. Buna seviniyorum. Kendi oyunlarını kurmaları daha değerli.

diyor.

Tüm günlerini ormanda geçiren çocukların beslenme ihtiyaçları ormanda geçirilen günün dinamizmine uygun olarak karşılanıyor, bir çorba ve galeta, çeşitli kolay atıştırmalıkların çocuklar için yeterli olduğu düşünülen Little Forest Folk’un orman günlerinde su ihtiyacını karşılamak için musluğu olan bir bidon, tuvalet için bir çadır oluşturulmuş.

Çocuk-öğretmen oranı 1:4 olan okulların en temel bileşeni öğretmenler, orman okulu eğitimlerini, ilk yardım gibi açık hava eğitiminde gereken eğitimleri almış. İlkokul öğretmenlerinin de aktif olarak görev aldığı erken çocukluk merkezlerinde iyi bir ekibin en temel koşulu işlerini yaparken mutlu olan öğretmenler!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Leave Your Reply