Işık-Gölge Sanatı

Işık Masasında Yüz Hatları Araştırması

Farklı eğitsel materyallerin detaylı incelenebilmesini ve açık uçlu oyunları destekleyen, Reggio Emilia temelli okulların vazgeçilmezlerinden ışık masası, çocukların duyusal bütünlüklerini oluşturabilmeleri, akademik beceriler geliştirmeleri ve bilimsel keşiflerini gerçekleştirmeleri için okulumuzda kullanılır.

Sonsuz olasılıklar sunan ışık-gölge çalışmalarından, beden farkındalığı temalı Sis ve Topaç grubumuzun bu çalışması için İngilizce öğretmenimiz İdil’in inisiyatifiyle hazırlanan ortam, asetat kağıtları, siluet çizimleri, çeşitli loose parts materyalleri; cam boncuklar, şeffaf gündelik malzemeler, ormandan toplanmış bazı doğal parçalar ve kalemlerden oluşurken, daha küçük yaş grubu çocuklarının oluşturduğu Kedi grubu için kum, un ve bulgur kullanılıyor.

Çocuklar ilk olarak, hazırlanmış yüz hatlarını kullandıktan sonra ortaya çıkan yüzün kendilerine benzemediğine karar vererek yüzlerinin parçalarını kendileri kağıtlara çizip bu parçaları ışık masasında birleştiriyorlar. Ve yüzümüzdeki organların İngilizce isimlerini çalışıyorlar.

Çocuklar ışık masamızın duvarında asılı duran aynaya bakarak gözlem ve karşılaştırma yoluyla kendi yüzlerini, saçlarını yaratıyorlar ve onlara süslemeler ekliyorlar. Işık, gölge ve renkler büyülü bir atmosfer sunarken ortama eklenen ayna ile yaratılan farklı görüş açısının, çocukların zihinlerinde biriken görsel bilgiye katkısını da vurgulamak gerek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Leave Your Reply