DOĞAYLA BAĞ KURMAK

Renkli Orman EÇM, tam anlamıyla sürdürülebilir olan bir toplumun canlı, zinde, yaşayan ve dinamik bir toplum olduğuna inanır. Çocuklar ekolojik bakış açısıyla doğaya bakmayı öğrendiklerinde, doğal sistemlerle insan yaşantısı arasındaki karşılıklı bağımlılığı kavramaya başlayacaklardır. Böylece yaşamımızın niteliğine özen gösterdiğimiz kadar hayatın devamlılığı için de aynı özeni göstermemiz gerektiğine dair farkındalıklar geliştireceklerdir. Bahçemizde mevsime göre sebze ve bitkiler yetiştiririz, su tüketimimizi azaltmak, enerji tasarruflu ürünler kullanmak, kompost yapmak gibi yeniden kullanımı ve geri dönüşümü teşvik eden uygulamaları okulda hayata geçiririz. Hayatın döngüsüne ve bütün canlılığa değer veririz.

EKOLOJİK OKUL OLMAK

“Başka Okullar”ın eğitim modelini oluşturan dört eksenden biri olan “ekolojik bir okul olmak”, ilk olarak okulun tasarımı ile başlar. Okulumuzun enerji yönetimi, bahçe ve oyun alanı tasarımını permakültür tasarım uzmanlarıyla birlikte oluşturarak Renkli Orman’ı var ettik.

Doğayla insan arasındaki ilişkinin farkındalığına kapı aralayacak bağı kurmayı, yaşadığımız Dünya’yı yuvaları olarak kabul eden çocukların okulu olmayı isteyen ebeveyn ve eğitimciler olarak, kurulması gereken bağın sevgi bağı olduğunu biliyoruz… Bizler çocukların doğadaki örüntüleri gözlemleyebileceği, gıda, su, atık, enerji, etik gibi konulardaki sorunlara permakültür bakış açısıyla üretilen çözümleri deneyimleyebileceği bir Renkli Orman yarattık.

BAHÇEMİZ

Bahçemiz, canlılarla iletişimin kurulduğu yaşayan bir laboratuvardır. Bahçelerimiz yoluyla çocuklar yaşamın bereketine tanık olurken, bu bolluğu besleme ve kutlama fırsatını da yakalarlar. Bazen de ihmalkarlıklarının doğal sonuçlarını deneyimlerler. Tüm bu deneyimler çocuklara onları çevreleyen dünyada olup bitenlere karşı dikkatli ve açık olmayı öğrenme fırsat verir; kontrol edemeyecekleri doğal döngülere saygı duymaya ya da hayatın kendisini devam ettirmedeki yaratıcılığını kucaklamaya…

Ebeveynler çocuklarını Renkli Orman’a gönderirken, çocuklarının okul yılı boyunca her hava ve doğa şartını deneyimleyeceğini bilirler. Çocuklar da bahar çiçekleriyle örtülmüş ve yemyeşil bir doğal oyun alanı tepesinin, kışın pırıl pırıl bir kar örtüsüyle kaplanınca neye benzeyeceğini bilirler.

Doğa, pek çok rastgele keşif ve maceraya izin verir. Dışarıdaki doğal dünya, okul içinde olup bitenlerle bir diyaloğa davet edildiğinde, oradaki eğitimin sevgi, anlayış ve sorumluluk düzeyi çok başka bir seviyeye çıkar.