DİL YETENEĞİ

Erken çocukluk dönemi, edebiyata giriş yapmak için harika bir zamandır. Renkli Orman’da bizim amacımız kitap okumayı ve öykü anlatımlarını belli bir zamana sıkıştırmak değil, kitap okuma ve anlatma aktivitelerini günlük hayatın içine yedirmek, çocukların kendi kitap etkinliklerine aktif katılımlarını sağlamaktır. Renkli Orman, çocukların dil ve edebi kültürlerinin gelişiminde bütüncül bir yaklaşımı benimser. Çocuklar bir şiiri el işine dönüştürebilir, bir kitabı resimleyebilir, kendi okul günlüklerini tutabilir, arkadaşlarına kendi kurguladıkları öykülerini anlatabilir ve bunları canlandırabilirler.

EDEBİ KÜLTÜRÜ GÜÇLENDİRMEK

Öğretmenlerin süreklilik arz eden pedagojik dokümantasyonu, çocukların gelişimsel takibinde ve edebi kültürün de dahil edildiği yeni bireysel eğitim planları oluşturulurken öğretmenlere yardımcı olur. Çocukların yorumlama ve kurgulamaları eleştirel yeteneklerini geliştirir. Çocuklar teorilerini sözel olarak ifade etmeye çalışırken bireysel ve grup projeleri yoluyla bir öğrenme topluluğu oluşturmaya başlarlar.

Bir grubun böcekler üzerine merakı yeni bir projeye kapı açarken, farklı ulustan bir ziyaretçiyle iletişime geçebilmek için çocukları bazı işaretler yaratmaya itebilir, belki yıl sonuna doğru okul anılarını resimledikleri bir kitap oluşturmaya karar verebilirler. Ormanda karşılaştıkları gizemli ayak izleri, amatör dedektifleri, bu ayak izinin hangi hayvana ait olduğunu kitaplarda veya internette aramaya itecektir.

Renkli Orman, dil ve edebi kültür gelişimini desteklemeyi, hevesli okuyucular yetiştiren bir toplum yaratmak için gayret etmek olarak değerlendirir.