Çocuklar Yaşayan Varlıkları Sever

Canlılar Etkileşim Halindedir Projesi Devam Ediyor

Renkli Orman’da bir süre önce başlayan hayvan projesi, okuldaki her yaş grubunda çocukların soru ve ilgileriyle şekillenen çeşitli üretimlerle devam ediyor. Kendilerine Boncuk adını veren küçük yaş grubundaki çocuklar, önce bir çiftlik kurmayı istiyor ve İngilizce öğretmenleriyle birlikte birbirinden farklı ördek temsilleri oluşturdukları atölye çalışmasıyla çiftliklerine ilk adımı atıyorlar.

Çiftlikte yaşayan ve yaşamayan hayvanlar üzerine yapılan sohbetlerle birlikte proje fikri, bütün hayvanların kendilerine yaşam alanı bulabilceği bir orman yaratma isteğine doğru genişliyor. Ormandaki detaylar üzerine araştırma ve sohbetler gerçekleştiren çocuklardan kiminin ağaçlarını, kiminin gölünü oluşturduğu ormanın bolca yeşilliği var.

Çalışmalarının ardından sınıflarında bir hayvan köşesi de oluşturan çocuklar, hayvan figürlerini ve meydana getirdikleri temsilleri kullanarak birbirlerine bolca hikayeler anlatıp oyunlar kuruyorlar.

Okuldaki projelerle paralel işleyen atölyede de sanatsal boyutuyla devam eden çalışmada, bir yandan hayvanların yaşadığı yerler ve türleri hakkında sohbet ederlerken bir yandan da kilden yarattıkları hayvan heykellerini boyuyorlar. Dileyen çizim yapıyor.

Birkaç gün sonraki atölye çalışmasında yeniden hayvanlarla çalışmak isteyen grupta zebra, koç, zürafa derken, atına kaydırak yapmak isteyen de oluyor, ormandaki diğer canlıları yemesin diye yaptığı leoparı ormana yerleştirmemeyi tercih eden de.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Leave Your Reply